1. lékařská fakulta Univerzita Karlova 1. lékařská fakulta Univerzita Karlova Klinika infekčních nemocí 1. LF UK a ÚVN
sarie 03.08.2022

Učitelé KIN ÚVN


Přednosta kliniky

prof. MUDr. Michal Holub, Ph.D. (michal.holub@lf1.cuni.cz)

16

 Na výuce předmětu Infekční lékařství na 1. LF UK se podílím od roku 1992. K mým odborným zájmům patří infekční nemoci v intenzivní péči (pracoval jsem jako anesteziolog a posléze jako lékař na jednotce intenzivní péče infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce). V posledních letech se věnuji antibiotické léčbě a práci v antibiotickém středisku Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice Praha. Jako hlavní vědecký zájem mám infekční imunologii se zaměřením na roli imunitní odpovědi u život ohrožujících bakteriálních infekcí s důrazem na sepsi, těžkou sepsi a septický šok.


Zástupce přednosty

doc. MUDr. Ondřej Beran, Ph.D. (ondrej.beran@lf1.cuni.cz)

 

 Na výuce infektologie se na 1. LF UK podílím již od promoce v r. 2001. Jako odborný asistent jsem dlouho působil na Klinice infekčních a tropických nemocí 1. LF UK a Nemocnice na Bulovce, kde se mi podařilo úspěšně obhájit dizertační práci o imunopatofyziologii neuroinfekcí. S týmem spolupracovníků se snažím nalézat odpovědi na zajímavé otázky týkající se patofyziologie sepse, HIV infekce či virových hepatitid. V poslední době se věnuji problematice očkování a cestovní medicíny. Po habilitaci v oboru Infekční nemoci pracuji od r. 2014 také na Klinice infekčních nemocí 1. LF UK a ÚVN.


As. MUDr. Simona Arientová, Ph.D., MBA (simona.arientova@lf1.cuni.cz)

V roce 2006 jsem ukončila studium na 1. LF UK v Praze. Poté jsem nastoupila na Kliniku infekčních a tropických nemocí FN Na Bulovce jako postgraduální studentka. Ve svém projektu jsem se věnovala studiu virových průjmů u dětí s využitím elektronové mikroskopie. V roce 2010 jsem se stala asistentkou na 1. LF UK. V roce 2012 jsem úspěšně složila atestační zkoušku a rok poté jsem ukončila i postgraduální studium. Ve své ambulanci se věnuji převážně problematice virových hepatitid, infekcí způsobenými herpetickými viry a očkování před cestou do zahraničí. Největší mojí radostí je ovšem výuka Vás, studentů medicíny:-). Dále miluji cestování, spánek a červená chilská vína:-).


As. MUDr. Zofia Bartovská, Ph.D. (zofia.bartovska@lf1.cuni.cz)

 

 Po dokončení studia všeobecného lékařství na 3. LF UK a na Lisabonské universitě v rámci programu Erasmus jsem pokračovala v postgraduálním studiu na 1. LF UK pod vedením prof. MUDr. M. Holuba, Ph.D. Dizertaci na téma imunopatogeneze HIV jsem obhájila roku 2011. Svou klinickou praxi, výuku mediků (jako lektor a následně asistent) i postgradulání studium jsem zahájila na Klinice infekčních a tropických nemocí 1. LF UK a nemocnice Bulovka. Od roku 2014 pracuji na Infekční klinice 1. LF UK a ÚVN jako odborný asistent a lékař. Atestační zkoušku z infekčních nemocí jsem složila roku 2016 a ve své klinické praxi se zabývám zejména problematikou HIV a neuroinfekcemi. Zároveň pracuji jako lékař v České společnosti AIDS pomoc v rámci prevence HIV (preexpoziční profylaxe HIV, testování).


MUDr. Milan Zlámal (milan.zlamal@uvn.cz)


 Studium medicíny na 1. LF UK jsem ukončil v roce 2008. Poté jsem do roku 2014 pracoval na infekčním oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze. Od roku 2014 pracuji na Klinice infekčních nemocí 1.LF UK a ÚVN Praha. Atestaci v oboru infekčního lékařství jsem získal v dubnu roku 2014. V současné době pracuji na pozici primáře kliniky. Věnuji se problematice kožních infekcí, recidivujících streptokokových infekcí a HIV. Podílím se také na výuce studentů medicíny.


MUDr. Miroslav Liška


Hostující profesor

prof. Heiko Herwald, Ph.D.

34

Since 1995 I am conducting research at Lund University, Sweden. My research interests are primarily focused on deciphering host-parasite interactions that may lead to the discovery of novel diagnostic markers or therapeutic targets. To this end, we have developed a number of in vitro, ex vivo, and in vivo models of infection. These models are used to study hemostatic and inflammatory modulations in severe (sepsis, severe sepsis, and septic shock) or opportunistic (nosocomial) infections.